Тема: Рідний край, де ми живемо, Кіровоградщиною звемо.
Мета: поглиблювати інтерес в учнів до історії рідного краю, ознайомити з історією Кіровоградщини; виховувати любов до рідного краю та її збереження. Виховувати екологічну культуру особистості, почуття відповідальності до своєї землі, бажання більше знати про неї.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М.
Чернявський
Учитель. Веселе, галасливе літо вже відшуміло, відцвіло і чарівниця-осінь покликала нас до школи. Ви та ваші рідні не зогледілись, як ви подорослішали, змужніли, набралися снаги і сили для нових звершень, нових досягнень на ниві шкільної науки.
Сьогодні ми починаємо новий навчальний рік, а в народі кажуть, що починати будь-яку нову справу треба з гарним настроєм. То ж побажайте один одному гарного настрою, удачі, високих оцінок і міцного здоров’я на цілий рік. Я також вам бажаю здоров’я, миру, злагоди, удачі, здійснення всіх бажань і, звичайно ж, нових успіхів у навчанні.
Оголошення теми і мети уроку.
Земля, де ти народився, вперше став на ноги і промовив перше слово, назавжди залишається рідною і дорогою, куди б тебе впродовж життя не занесла доля. Кожна людина, ким би вона не стала, де б їй не доводилося працювати, тягнеться серцем до рідного краю, який починається з широкої вулиці в мрійливих липах і тополях, із стежки, що веде до школи, з шкільної лави, з річки, що протікає поруч, зі співу солов’я.
І сьогодні на уроці ми поговоримо про історію, символіку, природу, видатних людей нашої області, мальовничий куточок нашої славної України – про маленьку нашу батьківщину, попрямуємо її просторами, заглянемо в кожен її незабутній куточок, познайомимося з талановитими людьми, поетами-земляками, і сплетемо віночок любові нашому краю з їхніх неперевершених поетичних рядків, адже
10 січня 2014 року наша область буде святкувати своє 75-ліття.
Отже, наш перший урок присвячений 75-й річниці утворення Кіровоградської області, його тема «Рідний край, де ми живемо, Кіровоградщиною звемо». Учень.
Земля моя, земля найкраща в світі!
Я твій маленький, тонкий пагінець.
Без тебе я ніде не зможу жити,
Для мене ти і ненька, і мудрець.
Учень.
Земля моя, мій милий рідний краю,
Тебе я в щасті й горі пізнаю.
Твою красу всім серденьком вбираю
І хочу знать історію твою.
Учень.
Земля моя, земля найкраща в світі,
Ось тут моє коріння і рідня.
Бо тут мого дитинства сонце
світить,
Я тут росту і тут живу щодня.
Учень.
Я все люблю в своїм краю:
Криницю, звідки воду п′ю,
Та повні гомону ліси,
Та дзвони срібної роси.
Учень.
Я все люблю в своїм краю:
Ось під веселкою стою,
Ось дощ веселий напоїв
Тужавий колос рідних нив.
Учень.
Я все люблю в своїм краю:
Найбільше – матінку свою,
Ласкаву, радісну, єдину…
Люблю, як сонце, Батьківщину.
Вчитель Кіровоградщина – це невелика частина України, яка розташована у самому її центрі , куточок нашої планети, де все знайоме, рідне і близьке кожному з нас. Це та земля, по якій ми зробили свої перші кроки, земля наших батьків, дідів і прадідів, і вона найдорожча за все на світі. Вона єдина, де ми почуваємо себе вдома, затишно і привітно. Адже тільки в рідному краю людина почуває себе захищеною, стійкою, впевненою, бо вона вдома. А щоб краще зрозуміти значення свого краю, звернемося до його історії.
Учень 1
Герб області
У червоному щиті золотий степовий (скіфський) орел із повернутою вправо головою; над щитом прямокутна синя хоругва з жовтим Тризубом, оздоблена по периметру жовтою лиштвою і охоплена декоративними гілками; обабіч щит обрамований золотим колоссям, знизу – дубовим листям, перевитим синьою стрічкою, закріпленою знизу золотим сувоєм, на стрічці подано золотими літерами девіз: «З добром до людей».
Орел вважається символом мужності та великодушності, проникливості і справедливості, сили і влади. Золотий орел у символах Кіровоградщини символізує рідну землю, спадковість від минулих поколінь, духовне відродження нащадків. Синя хоругва з Тризубом вказує на належність області до України. Золоте пшеничне колосся підкреслює багатство хліборобського краю, золоте дубове листя – могутність і витривалість. Синій, жовтий і червоний кольори підкреслюють давні козацькі традиції краю та багатство землі степової України.
Автори герба – В. Кривенко та К. Шляховий, гасла – В. Сибірцев.
Герб Кіровоградської області затверджений 29 липня 1998 р.
Учень 2
Прапор області
Прямокутне полотнище, розділене вертикально на дві рівновеликі частини: від древка на малиновому полі жовтий степовий (скіфський) орел з повернутою до древка головою, з вільного краю – жовте поле.
Прапор Кіровоградської області затверджений 29 липня 1998р.
Загальна інформація ( на екрані карта Кіровоградської області)
Площа – 24,6 тис. кв. км
Населення – 1 млн 129 тис. чол.
Центр – Кіровоград
Кіровоградська область утворена 10 січня 1939 року. На півночі межує з Черкаською, на північному сході – Полтавською, на сході та південному сході – Дніпропетровською, на півдні – Миколаївською та Одеською, на заході – Вінницькою областями України.
Розташована вона в центральній частині України. Саме тут, в околицях Добровеличківки знаходиться географічний центр нашої держави. Це місце відмічене символічним пам’ятним знаком, встановленим у 1990 році.
За розмірами Кіровоградщина посідає 14 місце в Україні. Переважна більшість території області знаходиться на Правобережжі Дніпра, винятком є лише смт Власівка, яке розташоване на лівому березі. Крайня західна точка області лежить на південний захід від м. Гайворона, східна – на березі Дніпродзержинського водосховища поблизу с. Куцеволівка Онуфріївського району, північна – знаходиться на узбережжі Кременчуцького водосховища, південна – розташована на південь від с. Юр’ївки Бобринецького району. Область простягається із заходу на схід на відстань 335 км, а з півночі на південь – майже на 150 км.
Кіровоградська область була утворена з 12 районів Миколаївської, 10 – Одеської, 5 – Київської, 2 – Дніпропетровської та 2 – Полтавської областей. З того часу її межі неодноразово змінювалися.
Область налічує 21 адміністративний район, 12 міст, з яких 4 – обласного підпорядкування (Кіровоград, Олександрія, Світловодськ, Знам’янка), 8 міст районного значення, 27 селищ міського типу, 1017 сільських населених пунктів. Обласний центр – Кіровоград з населенням 246 тис. осіб. Найбільші міста – Олександрія, Світловодськ.
Загальна кількість наявного населення області становить 1млн.10 тис. жителів. В області проживають представники 98 національностей і народностей: українці – 90,1%, росіяни – 7,5%, молдавани – 0,7%, білоруси – 0,5%, вірмени – 0,3%, болгари – 0,2%, євреї – 0,1%, інші – 0,6%.
Кіровоградщино, як я тебе люблю!
Твої луги, твої степи розлогі,
Річок мрійливих тиху течію,
І хвилі золоті твоїх ланів шовкових.
Моя земля, Кіровоградський крає,
Де пахнуть медом трави край села,
Радіє серце, і тобі бажає,
Щоб ти з роками кращою була.
Лани широкі, сині небосхили,
Степи в шовкових хвилях ковили...
У цьому краї ми росли й мужніли,
Тому до нього серцем приросли.
Моя земля, Кіровоградський крає!
Пливуть жита у берегах ланів...
В твоїх степах мужніє і зростає
Славетний рід, плеяда трударів.
Моя земля, Кіровоградський краю!
В тобі талантів ллється водоспад.
Перед тобою голову схиляю,
Молюсь за тебе, мій Кіровоград.
КІРОВОГРАДЩИНА МОЯ
Кіровоградщина моя!
Широкі ниви, хліб в долонях.
Тобі цілком належу я,
З дитинства до сивин на скронях
Кіровоградщина моя!
Віддам тобі я спалах серця.
Нехай для всіх людей сія,
Й луною в душах одізветься.
Кіровоградщина моя,
У кожній думці, в кожнім слові,
Тобі, мій крає, зичу я
Цвісти, як мальви світанкові.
Кіровоградщина моя!
Широкі ниви, стигле жито,
Родюча батьківська земля,
Де я живу і буду жити!
Учитель
Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місця , де народилися, де минуло її дитинство. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини, де живуть мама , тато, бабуся, дідусь, сестри і брати. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного із нас – вийде велика держава Україна.
А нашою маленькою батьківщиною є найрідніше для більшості з нас село, де народилися ми, наші батьки, діди та прадіди – Злинка.
З історією нашого рідного села ми докладно познайомимось пізніше на годинах спілкування та на екскурсіях до сільського музею, тому що вона досить обширна (починається з першої половини 18 сторіччя) і за кілька хвилин її осягнути неможливо.
А зараз, на сьогоднішньому святковому уроці, мені хочеться згадати талановитих, відомих усьому світові людей, якими багата благодатна земля Злинки та чия любов до рідного краю безмежна.
Свою любов до рідного краю вони оспівують в піснях та прославляють у віршах, присвячених нашому рідному селу та його жителям. Скільки любові до людей, до свого села бринить в їх ліричних поезіях. Батьківська хата, квітуча грядка чорнобривців, калина – все це світ любові наших поетів земляків.
Це найвідоміша в нашому селі поетеса Оксана Степаненко
Я так люблю цю дивовижну мить,
Коли роса бринить на зелень-листі,
Коли бджола над квіткою дзижчить,
Люблю світанки сонячно-врочисті.
Я так люблю, прогнавши сон з очей,
Всміхатися до сонечка, до квітів
Вслухатися в щасливий сміх дітей
Любити все прекрасне – значить жити.
ЇЇ оптимізмові, патріотизмові можна просто по-доброму позаздрити:
Я іду по росистій стежині
І радію сонцю, як дитя,
Задивляюсь мрійно в далі сині
В серці зріють ніжні почуття
Я іду в своїх турботах щира –
Здрастуй, Злинко! Добрий день, село
Ти – моя палка любов і віра
Світла й щастя вічне джерело
Це в минулому вчителька російської мови та літератури Марія Василівна Твердоступ
Ведёт меня знакомая тропинка
Иду селом, задумавшись, пою.
Да здравствует село родное, Злынка!
Позволь воспеть красу твою.
На свете прожил я немного.
Но изучил тебя вполне.
И заявляю откровенно,
Что ты дороже стала мне.
Красивы берега Дубовки,
Над ними ивы шелестят,
Машины мчаться по бурковке
И слышен звонкий смех девчат.
Иду я дальше, вижу – поле
И слышу рокот тракторов.
Какое чудное приволье!
Вот где трудиться я готов.
Забудется знакомая тропинка
Окончу школу, пролетят года.
Но нашу замечательную Злынку
Я не забуду никогда.
І, звичайно ж, неможливо не згадати Злинський вальс, який вперше прозвучав у 1974 році і ось уже майже 40 років ми маємо можливість насолодиться його хвилями на усіх місцевих та шкільних урочистостях. Музику написав Михайло Павлович Макода, а його двоюрідний брат Михайло Іванович Пензяков склав такі проникливі вірші. А прозвучить вальс у виконанні вашої улюбленої вчительки Тетяни Олександрівни Познякової
Підсумок уроку Ось і закінчилася наш урок. Сподіваюся, що він був цікавим для вас. А зараз мені хочеться , щоб усі замислилися над тим, для чого ми живемо у цьому світі. Вважаю , що погодитесь зі мною , коли скажу , що наше призначення на землі – робити добро один одному, любити ближнього, любити свій рідний край , де народилися і зросли, оберігати природу, цінувати все те , що дістали в спадок від діда – прадіда.
Де степ широкий, наче море,
Де дише пахощами гай,
Де небо зоряне, прозоре –
То мій , святий, чудовий край.
Де житом ниви зеленіють,
Де пісня жалібно луна ,
Де хати в вишеньках біліють-
То мила, рідна сторона.
Де ясніше сонце світить,
Де гарніше зорі сяють,
Де ж миліше пахнуть квіти,
Як у нашім любім краї?
Вчитель. Дорогі діти! Шануйте свій народ, його мову, землю свою, рідний край , бо ми частинка всього цього рідного і близького. То ж своїми знаннями, працею, здобутками величаймо і славмо його. Будьмо гідними своїх предків.
На завершення я хочу побажати усім вам справжньої любові до краю , де живете. Хочу , щоб усі ми вірили в щасливе майбутнє . Шануймо себе ,свій рідний край і шановані будемо іншими.
Я впевнена, що ми побудуємо краще майбутнє, де світ буде добрим, справедливим, радісним, даруватиме дітям і дорослим щасливе життя.
- На своїх квіточках напишіть побажання для нашої Батьківщини та рідного села Злинки.